کرگدن و انواع آن چیست؟ بزرگ ترین کرگدن دنیا کدام است؟ و بررسی زندگی انواع کرگدن

کرگدن و انواع آن چیست؟ برسی انواع گونه های کرگدن های مختلف در سراسر دنیا و شناخت کلی در موردزندگی اجتماعی تمامی این موجوداتهای مختلف جنگل
کرگدن و انواع آن چیست؟ برسی انواع گونه های کرگدن های مختلف در سراسر دنیا و شناخت کلی در موردزندگی اجتماعی تمامی کرگدن های مختلف جنگل
کرگدن و انواع آن چیست؟ برسی انواع گونه های کرگدن های مختلف در سراسر دنیا و شناخت کلی در موردزندگی اجتماعی تمامی کرگدن های مختلف جنگل

کرگدن متعلق به طبقه پستانداران است، که یک حیوان عظیم الجثه است و پنج گونه از آن قبلاً در آسیا و آفریقا پخش شده بود، اما در حال حاضر این گونه ها در معرض انقراض هستند. کرگدن با پوست ضخیم، بینی که روی آن شاخ قرار دارد یا دو شاخ متمایز می شود و دارای پاهای محکم و کوتاه و پاهای پهن از سه انگشت است. این یک حیوان گیاه خوار است که در شب فعال است و در ساعات اولیه صبح، اما در طول روز ترجیح می دهد در سایه دراز بکشد، و از حس بویایی و شنوایی آنها خوب هستند، اما قدرت دیدن او ضعیف است.

اطلاعات کلی در مورد کرگدن

در ادامه برخی اطلاعات کلی درباره کرگدن ذکر شده است :

 • همه گونه های کرگدن برای خنک شدن پوست خود و محافظت از آن در برابر آفتاب سوختگی و نیش حشرات به خیساندن در گل یا گرد و غبار متوسل می شوند. برخی ممکن است فکر کنند که پوست ضخیم کرگدن غیرقابل نفوذ است، اما با حساسیت مشخص می شود و دائماً زخم دارد. این به دلیل وجود رگ های خونی در نزدیکی سطح پوست است.
 • کرگدن ها می توانند هر گوش را مستقل از گوش دیگر حرکت دهند، یکی را به جلو هدایت کنند، در حالی که گوش دوم رو به عقب است و در صورت نیاز برای تمرکز می تواند گوش های خود را در همان جهت گسترش دهد.
 • نام کرگدن از دو کلمه یونانی گرفته شده است: Rhino به معنی بینی و ceros به معنی شاخ.
 • شاخ کرگدن سیاه بلندترین گونه در بین گونه های کرگدن است. طول آن به (۱.۳) متر می رسد و شاخ کرگدن با شاخ های دیگر پستانداران تفاوت دارد زیرا از داخل دارای خمیر استخوانی نیست و از بیرون تا حدودی نرم است و در معرض سایش قرار دارد و دوباره وقتی خراب شد رشد می کند.
 • ارتباط کرگدن و پرندگان Alooxbecker ( به انگلیسی: Oxpecker) رابطه متقابل. پرندگان از انگل هایی که بر روی پوست و گوش او وجود دارد تغذیه می کنند و در عوض با احساس نزدیک شدن شکارچیان با فریاد زدن به او هشدار می دهند.
 • وزن یک کرگدن کوچک هنگام تولد بین (۴۰-۶۴) کیلوگرم متغیر است و می تواند کمی بعد از تولد روی پای خود بایستد و بعد از (۱۰-۱۰) روز شروع به خوردن غذای جامد می کند، اما همچنان ادامه می دهد. تا بین سن (۱۲-۱۸) ماهگی به نوزاد خود شیر می دهد و مادر به مدت چهار سال از بچه های خود مراقبت می کند مگر اینکه دوباره باردار شود.
 • دوره بارداری کرگدنهای ماده بین (۱۵-۱۶) ماه به طول می انجامد، پس از آن یک گوساله کوچک متولد می شود، یا دو مورد در موارد نادر.

گونه کرگدن

پنج گونه کرگدن وجود دارد که عبارتند از:

 • کرگدن سفید: کرگدن سفید به صورت علمی به عنوان شناخته شده simum Ceratotherium ، و پوست آن خاکستری و سفید عنوان نام آن نشان نمی باشد این. زندگی در آفریقا ، به طور خاص در آفریقای جنوبی، زیمبابوه، سوازیلند، تانزانیا، اوگاندا، بوتسوانا، نامیبیا، و کنیا، و وزن آن بین (۱۸۰۰-۲۷۰۰) کیلوگرم است. میانگین طول عمر کرگدن سفید در طبیعت بین (۳۵-۴۵) سال است و ممکن است گاهی به پنجاه سال نیز برسد و تعداد آن در طبیعت افزایش یافت و به (۲۰۱۷۰) نفر رسید، اما همچنان در معرض شکار غیرقانونی قرار دارد.
 • کرگدن سیاه: کرگدن سیاه از نظر علمی با نام Diceros bicornis شناخته می شود ، پوست آن خاکستری است و در آفریقا زندگی می کند، وزن آن بین (۸۰۰-۱۳۵۰) کیلوگرم است و بین (۳۰-۴۰) سال عمر می کند و حیوان است. درون گرا، ترسو و پرخاشگرتر از کرگدن سفید. تعداد کرگدن های سیاه از (۶۵۰۰۰) نفر در (۱۹۷۰) به کمتر از (۵۰۰۰) کاهش یافت و در حال حاضر در نامیبیا ، آفریقای جنوبی، کنیا، تانزانیا و زیمبابوه گسترش یافته است. 
 • کرگدن بزرگ شاخدار: کرگدن هندی از نظر علمی با نام کرگدن تک شاخ شناخته می شود در آغاز دهه نود قرن گذشته، تعداد کرگدن های هند از دویست تجاوز نمی کرد، اما به لطف تلاش های صورت گرفته برای حفاظت و تکثیر گونه های در حال انقراض، در حال حاضر (۳۳۳۳ نفر) نفر در مراتع مرطوب هر دو وجود دارد. هند و نپال وزن کرگدن هندی بین (۱۸۰۰-۲۷۰۰) کیلوگرم است و در طبیعت بین ۴۰-۵۰ سال زندگی می کند.
 • کرگدن سوماتری: کرگدن سوماتری ، که از نظر علمی با نام Diceohinus sumatrensis شناخته می شود ، کوچکترین گونه کرگدن است که هنوز زنده است و به شدت در خطر انقراض است. تنها (۱۰۰) نفر در اندونزی و مالزی پراکنده شده اند، به دلیل افزایش تقاضا برای شاخ، تخریب زیستگاه های طبیعی و وزن آن بین (۶۰۰-۹۵۰) کیلوگرم، و در طبیعت بین ( ۳۰-۴۵) سال.
 • کرگدن جوان: کرگدن جاوا از نظر علمی با نام Rhinoceros sondaicus شناخته می شود این گونه در معرض خطر انقراض کرگدن است. تعداد آن از (۵۰) نفر که در حال حاضر در “پارک ملی اوجونگ کولون” در اندونزی زندگی می کنند تجاوز نمی کند مشخصه ماده کرگدن جاوا عدم وجود شاخ در بینی آن است، در حالی که نرها دارای یک شاخ هستند و با وجود یک لب بالایی کشیده مشخص می شود که می تواند برگها و شاخه های درختان را بگیرد و همچنین می تواند چمن را می چرند و وزن آن بین (۹۰۰ – ۲۳۰۰) کیلوگرم است و بین (۳۰ تا ۴۵) سال عمر می کند.

زندگی اجتماعی کرگدن

حیوانات کرگدن در مناطق کوچک سرزمینی زندگی می کنند و این مناطق تحت سلطه یک نر غالب و یک یا دو نر تابع وی است و ماهیت زندگی اجتماعی کرگدن ها به شرح زیر است: 

 • مشخصه آن حیوانات محلی کرگدن است که به مرزها احترام می گذارند و به مناطق دیگر نر نقض نمی کنند، مگر در موارد خشکسالی. در حالی که برخی از تجاوزها برای به دست آوردن آب اتفاق می افتد، نر غالب قلمرو خود را با توده های ادرار و سرگین نشان می دهد و هنگام حمله به شدت از آن دفاع می کند تا مرگ
 • نرهای گونه های آسیایی کرگدن از نان خود برای جنگیدن استفاده می کنند، در حالی که گونه های سیاه و سفید آفریقایی فاقد نیش هستند. بنابراین آنها از شاخ های خود برای مبارزه استفاده می کنند.
 • کرگدن های ماده با نرها از این جهت که نسبت به مناطق خود تحمل بیشتری دارند متفاوت هستند و می توانند آزادانه در مناطق دیگر ماده ها پرسه بزنند و مناطق سرزمینی آنها بسیار بزرگتر از نرها است. یک ناحیه از مناطق زنان می تواند شامل چندین منطقه خاص مردان باشد.
 • ادامه حیوانات کرگدن در میان آنها با استفاده از وسیعی از صداهای مختلف برای ابراز خشم یا ترس، یا درخواست تجدید نظر را به افراد دیگر.
 • در میان حیواناتی که تهدیدی برای کرگدن های جوان هستند: تمساح، کفتار و گربه های بزرگ مانند شیر ، علاوه بر دیگر کرگدن های نر.

 •  “کرگدن” ، Encyclopedia.com ، برگرفته ۲۰۱۷/۰۲/۰۷. ویرایش شده.
 • b “Rhinoceros” ، باغ وحش سن دیه گو ، بازیابی ۷-۲-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 •  “سفید کرگدن” ، کمک به کرگدن ، برگرفته ۲۰۱۷/۰۷/۰۲. ویرایش شده.
 •  “سیاه کرگدن” ، کمک به کرگدن ، برگرفته ۲۰۱۷/۰۷/۰۲. ویرایش شده.
 •  “کرگدن بزرگتر شاخدار” . کمک به کرگدن ها ، بازیابی ۷-۲-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 •  “کرگدن سوماترایی” ، کمک به کرگدن ، برگرفته ۲۰۱۷/۰۷/۰۲. ویرایش شده.
 •  “جوان کرگدن” ، کمک به کرگدن ، برگرفته ۲۰۱۷/۰۷/۰۲. ویرایش شده.